کرونا ویروس

ویروس کرونای جدید از کجاآغاز شد؟
کرونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که باعث بیماری درانسان ها و حیوانات می شود و بیشتر مردم در طول زندگی به آنها مبتلا می شوند. حدود 15% از موارد سرماخوردگی ها توسط کروناویروس ها ایجاد می شود و این ویروس ها می توانند طیف وسیعی از بیماری ها، از سرماخوردگی ساده تا ذات الریه شدید را ایجاد نمایند.
با پیدایش کروناویروس جدید در چین ، تا کنون 7 گونه کروناویروس شناخته شده اند که امکان بیماریزایی در انسان دارند. از این میان 4 گونه ویروس ، بیماری خفیف ایجاد کرده وتنها 2 گونه ویروس( مرس و سارس) توانایی ایجاد بیماری های شدیدتر دارند.کروناویروس جدید 70 % قرابت ژنتیکی با سارس دارد . در حال حاضر این ویروس را به اختصار COVID -- 19نام گذاری نموده اند ، گزارش موارد مثبت از کشورهای دیگر مانند تایلند، ژاپن، کره جنوبی و آمریکا تا 20 ژآنویه 2020 و انتقال فرد به فرد به کادر درمانی نیز شرایط را پیچیده تر نموده است، میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیارکم است.
علائم بیماری: کروناویروس ها میتوانند طیفی از بیماری تنفسی خفیف تا شدید را، ایجادکنند. بسیاری از بیمارانی که تا کنون شناسایی شده اند تب داشته اند.87% موارد دچار سندرم شبه آنفلوانزا (ILI) و تنها 13% دچار سندرم شدید تنفسی (SARI)شده اند .

درمان بیماری: در حال حاضر کروناویروس جدید ، واکسن و درمان دارویی قطعی ندارد، موارد خفیف معمولاً در عرض 7 تا 14 روز بهبود می یابندودر موارد شدید بیماری ، درمان حمایتی در بیمارستان انجام می گردد اما نوشیدن مایعات زیاد ، استراحت و خواب کافی، استفاده از دستگاه بخور و دوش آب گرم می تواند در درمان این بیماری موثر باشد .
راه های انتقال احتمالی بیماری :
* تماس مستقیم با فرد بیمار(تماس با ترشحات الوده بیمار)
*تماس غیر مستقیم با اشیائی که با ترشحات تنفسی و یا ترشحات بدن بیمار مبتلا به ویروس آلوده شده باشند.
*تماس مستقیم با حیوان آلوده یا ترشحات آلوده آن ، یا تماس غیرمستقیم با محیط الوده یا محصولات لبنی غیرپاستوریزه و فرآورده های آلوده دامی

مطالب آموزشی مربوطه

اخبار روابط عمومی

ادامه اخبار

پیامهای آموزشی

ادامه مطلب

کلیپ آموزشی

ادامه مطلب

محتوی آموزشی

ادامه مطلب

تاریخ به روز رسانی:
1398/12/19
تعداد بازدید:
428
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal