پيشگيري وكنترل بيماريهاي مفصلي و استخواني


نام و نام خانوادگي:حسين حاتمي كيا
مدرك:كارشناس مبارزه با بيماريها
تلفن داخلي:5447
مستقيم: 32395447-056
ايميل:h.hatameikya@ bums.ac.ir

استئوپروز شايع ترين بيماري متابوليك استخوان است كه امروزه با بالا رفتن متوسط سن افراد جامعه بعنوان يك مشكل بهداشتي مطرح شده است. از سال 1991 سازمان جهاني بهداشت استئوپروز را بعد از سكته هاي قلبي و مغزي و سرطانها به عنوان چهارمين دشمن اصلي انسان معرفي كرده است. از استئوپروز بعنوان يك اپيدمي خاموش ياد مي شود زيرا علائم باليني ندارد و در صورتي كه اقدامي براي پيشگيري و يا درمان آن صورت نگيرد، پيشرفت مي كند و اولين بار خود را با عوارض جانبي كه شكستگي استخوانها است نشان مي دهد. بر اساس آمار موجود شيوع استئوپروز در مناطق مختلف دنيا از 4 تا 40 درصد متغيير است و پيش بيني مي شود استئوپروز در آينده بعنوان يك تهديد جدي سلامت عمومي مطرح شود. در حال حاضر از هر 3 نفر زن كه به سن 65 سالگي مي رسديك نفر دچار شكستگي مهره مي شود و از هر 5 زن كه به سن 70 سالگي مي رسد يك نفر دچار شكستگي استخوان ران ميشود. بطور كلي زنان در مقايسه با مردان 4 برابر بيشتر در معرض ابتلا به استئوپروز هستند.
پوكي استخوان يا استئوپروز يك بيماري منتشر استخواني است كه با كاهش توده استخواني و تغيير ساختمان ميكروسكوپي نسج استخوان مشخص مي شود و اين بيماري منجر به افزايش شكنندگي استخوان و افزايش خطر شكستگي ونه لزوما بروز شكستگي مي شود.

مهمترين و شايع ترين محل شكستگي ها، شكستگي مهره ها، گردن، ران و مچ دستها است، ولي شكستگي مي تواند در هر استخواني از جمله استخوان هومروس، تي بيا، فمور و ساير استخوانها اتفاق بيفتد. شكستگي هاي گردن، ران و ساعد معمولابراثر زمين خوردن وضربات جزئي اتفاق مي افتد كه علائم شكستگي هاي معمولي را خواهد داشت.

ادامه مطلب
تاریخ به روز رسانی:
1398/10/23
تعداد بازدید:
498
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal