پيشگيري وكنترل بيماريهاي غدد و متابوليك

نام و نام خانوادگی:حسین حاتمی کیا
مدرک:کارشناس مبارزه با بیماریها
تلفن داخلی:5447
مستقیم: 32395447-056
ایمیل:h.hatameikya@ bums.ac.ir


نام و نام خانوادگی:منصوره عباسی اسفهرود 
مدرک:کارشناس ارشد آموزش بهداشت
تلفن داخلی:5448
مستقیم: 32395448-056
ایمیل:mansoorehabbasi@bums.ac.ir

بیماری کم کاری تیرویید نوزادان
به وضعیتی گفته می شود که به هر علتی غلظت هورمون های تیرویید در جریان خون نوزاد کم باشد. این بیماری یکی از شایع ترین علل قابل پیشگیری عقب ماندگی ذهنی محسوب می شود. شیوع کم کاری تیروئیددر نقاط مختلف دنیا متفاوت است.شیوع این بیماری با کمبود ید در منطقه ارتباط مستقیم دارد.رشد و تکامل مغز تا حدود 3 سالگی ادامه دارد به همین دلیل کم کاری مادرزادی تیروئید باعث عوارض جبران ناپذیری بر رشد و تکامل مغز و اعصاب مرکزی می شود. در نتیجه این بیماری با عوارضی نظیر: عقب ماندگی ذهنی ، کوتاهی قد، و کاهش شنوایی همراه است . با توجه به اینکه این عوارض در صورت عدم تشخیص زودرس و عدم شروع درمان به موقع (کمتر از 28 روزگی) جبران ناپذیر هستند، غربالگری نوزادان در سنین 3 تا 5 روز بعد از تولد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. درمان به موقع از بروز این بیماری جلوگیری می کند. غربالگری نوزادان برای شناسایی بیماری کم کاری تیروئید در مراکز خدمات جامع سلامت شهری ، روستایی ، پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت انجام می شود.

بیماری دیابت :

دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر نارسایی پانکراس در تولید انسولین، یا عدم تاثیر انسولین بر ارگان های هدف ایجاد می شود.در این بیماران میزان طبیعی قند خون که بین 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر است به بیش از 126 میلی گرم در دسی لیتر می رسد.
دیابت شایعترین بیماری مزمن غیرواگیراست. دیابت فقط یک بیماری محسوب نمی شود بلکه شبکه در هم پیچیده ای از عوامل خطرزای محیطی و ژنتیکی مختلف است که به دلیل ویژگی هایی نظیر زمینه سازی و همراهی با سایر بیماری ها (قلبی- عروقی ، کلیوی ، چشمی ، معلولیت) به شدت هزینه بر و ناتوان کننده است.
در سال 1383 برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در مناطق روستایی در نظام شبکه بهداشتی درمانی کشور ادغام گردید. پس از اجرای موفقیت آمیز این برنامه در مناطق روستایی ، از ابتدای سال 1389 برنامه دیابت در مناطق شهری با جمعیت بیش از یک میلیون نفر به مرحله اجرا درآمد. در حال حاضر افراد با مراجعه به پایگاه های بهداشتی و خانه های بهداشت نزدیک به محل زندگی خود می توانند از خدماتی که به صورت رایگان (اندازه گیری قند خون ، آموزش ، پیشگیری و مراقبت از بیماری دیابت ) توسط مراقبین سلامت و بهورزان ارائه می گردد، بهرمند شوند.
علائم بیماری دیابت :
پرخوری ،پرادراری و پرنوشی ،کاهش شدید وزن بدون علت دیگر ، دیربهبود یافتن زخمها ، تاری دید ، علایم بالینی هر دو نوع دیابت مشابه است هرچند علایم در نوع دو اغلب از شدت کمتری برخوردارند به همین جهت دیابت ممکن است تا سال ها بعد از ایجاد، بی علامت باشد و گاه زمانی تظاهر پیدا می کند که عوارض درازمدت آن به وقوع پیوسته باشند.

تاریخ به روز رسانی:
1400/09/28
تعداد بازدید:
1197
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal