سالمندان

نام و نام خانوادگی:مریم محمدی
مدرک:کارشناس
تلفن داخلی: 5476
مستقیم:05632395476
ایمیل:maryam_mohammadi@bums.ac.ir


سالمندی دوران پختگی، ورزیدگی و زمان احساس بی نیازی است و فرصت سیر به سوی کمال و رسیدگی به خویشتن. سالمندان، باور ارزشهای وجودی خانواده و جامعه هستند. در فرهنگ اسلامی و ایرانی، پیری نه به عنوان یک کلمه ناخوشایند بلکه به صورت"کمال،حکمت،خردمندی و فرزانگی "تلقی می شود.از این رو می تواند به عنوان مرحله ای موثر و گرانقدر در زندگی به حساب آید .
افزایش طول عمر انسان ها و اضافه شدن جمعیت سالمندان یکی از دستاوردهای قرن 21بوده و سالخوردگی جمعیت پدیده ای است که برخی جوامع بشری با آن روبرو شده و یا خواهند شد.براساس نظریات WHO این پدیده ناشی از بهبود شرایط بهداشتی است که منجر به پیشگیری از بیماری ها و در نهایت افزایش امید به زندگی شده است. بنابراین سالخوردگی جمعیت در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ریزی مناسب، به یک چالش بزرگ تبدیل خواهد شد .
بر اساس منابع علمی جمعیتی، زمانی که 8%جمعیت را افراد 65سال و بالاتر و یا 12% جمعیت را افراد 60سال و بالاتر تشکیل دهند، پدیده سالمندی استقرار می یابد. این روند تغییرات جمعیت سالمندان در ایران نیز سیر صعودی طی می کند به طوری که پیش بینی می شود تا سال 1429جمعیت سالمندان کشور به 24/6% برسد. در استان خراسان جنوبی در حال حاضر 10/2 % جمعیت را سالمندان 60 سال و بالاتر تشکیل می دهند که رقمی نزدیک به پدیده سالمندی است .
اگرچه تغییرات ناشی از پیری اجتناب پذیر است اما نمی توان از بسیاری از آنها تا حدودی پیشگیری نمود یا وقوع آن را به تعویق انداخت. بدین جهت لازم استسیاستگذاری و برنامه ریزی های دقیق و صحیح برای ارتقاء سلامت سالمندان انجام شود .
امیداست با اجرای موفق برنامه های پیش بینی شده ، موفق به تشخیص زودرس بیماری ها در سالمندان به ظاهر سالم باشیم و با کنترل و درمان بیماری ها درمراحل ابتدایی از ایجاد ناتوانی در پیری پیشگیری نموده و سالمندان را با نهایت قدرت فکری و توان جسمی ایده ال حفظ نماییم .
در این راستا اهداف ذیل به منظور ارتقاء سلامت سالمندان در اداره سالمندان وزارت متبوع و مدیریت سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس استان تعیین گردیده است :

هدف کلی1 : ارتقای سلامت همه جانبه در ابعاد جسمی- روانی و اجتماعی
هدف اختصاصی : افزایش پوشش مراقبت سالمندان به میزان 5% سال پایه
برنامه : اجرای سند ملی سالمندان ، مراقبت های ادغام یافته سلامت سالمندان و ارایه خدمت در منزل به سالمندان ناتوان
هدف کلی 2 : کاهش بار بیماری ها ناشی از عوامل خطر
هدف اختصاصی : کاهش درصد بیماری های شایع واگیر و غیر واگیر در سالمندان به میزان 5% سال پایه
برنامه : شیوه زندگی سالم در دوره سالمندی
تاریخ به روز رسانی:
1401/04/08
تعداد بازدید:
1561
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal