سالمندان

نام و نام خانوادگي:مريم محمدي
مدرك:كارشناس
تلفن داخلي: 5476
مستقيم:05632395476
ايميل:maryam_mohammadi@bums.ac.ir


سالمندي دوران پختگي، ورزيدگي و زمان احساس بي نيازي است و فرصت سير به سوي كمال و رسيدگي به خويشتن. سالمندان، باور ارزشهاي وجودي خانواده و جامعه هستند. در فرهنگ اسلامي و ايراني، پيري نه به عنوان يك كلمه ناخوشايند بلكه به صورت"كمال،حكمت،خردمندي و فرزانگي "تلقي مي شود.از اين رو مي تواند به عنوان مرحله اي موثر و گرانقدر در زندگي به حساب آيد .
افزايش طول عمر انسان ها و اضافه شدن جمعيت سالمندان يكي از دستاوردهاي قرن 21بوده و سالخوردگي جمعيت پديده اي است كه برخي جوامع بشري با آن روبرو شده و يا خواهند شد.براساس نظريات WHO اين پديده ناشي از بهبود شرايط بهداشتي است كه منجر به پيشگيري از بيماري ها و در نهايت افزايش اميد به زندگي شده است. بنابراين سالخوردگي جمعيت در واقع يك موفقيت بهداشتي است كه در صورت عدم برنامه ريزي مناسب، به يك چالش بزرگ تبديل خواهد شد .
بر اساس منابع علمي جمعيتي، زماني كه 8%جمعيت را افراد 65سال و بالاتر و يا 12% جمعيت را افراد 60سال و بالاتر تشكيل دهند، پديده سالمندي استقرار مي يابد. اين روند تغييرات جمعيت سالمندان در ايران نيز سير صعودي طي مي كند به طوري كه پيش بيني مي شود تا سال 1429جمعيت سالمندان كشور به 24/6% برسد. در استان خراسان جنوبي در حال حاضر 10/2 % جمعيت را سالمندان 60 سال و بالاتر تشكيل مي دهند كه رقمي نزديك به پديده سالمندي است .
اگرچه تغييرات ناشي از پيري اجتناب پذير است اما نمي توان از بسياري از آنها تا حدودي پيشگيري نمود يا وقوع آن را به تعويق انداخت. بدين جهت لازم استسياستگذاري و برنامه ريزي هاي دقيق و صحيح براي ارتقاء سلامت سالمندان انجام شود .
اميداست با اجراي موفق برنامه هاي پيش بيني شده ، موفق به تشخيص زودرس بيماري ها در سالمندان به ظاهر سالم باشيم و با كنترل و درمان بيماري ها درمراحل ابتدايي از ايجاد ناتواني در پيري پيشگيري نموده و سالمندان را با نهايت قدرت فكري و توان جسمي ايده ال حفظ نماييم .
در اين راستا اهداف ذيل به منظور ارتقاء سلامت سالمندان در اداره سالمندان وزارت متبوع و مديريت سلامت جمعيت ، خانواده و مدارس استان تعيين گرديده است :

هدف كلي1 : ارتقاي سلامت همه جانبه در ابعاد جسمي- رواني و اجتماعي
هدف اختصاصي : افزايش پوشش مراقبت سالمندان به ميزان 5% سال پايه
برنامه : اجراي سند ملي سالمندان ، مراقبت هاي ادغام يافته سلامت سالمندان و ارايه خدمت در منزل به سالمندان ناتوان
هدف كلي 2 : كاهش بار بيماري ها ناشي از عوامل خطر
هدف اختصاصي : كاهش درصد بيماري هاي شايع واگير و غير واگير در سالمندان به ميزان 5% سال پايه
برنامه : شيوه زندگي سالم در دوره سالمندي
تاریخ به روز رسانی:
1398/10/17
تعداد بازدید:
1058
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal