برگزاری نشست گفتمان جمعیت و خانواده استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه، نشست گفتمان جمعیت و خانواده استان در مورخه 15/10/1400 ، با حضور مدیر کل محترم امور فرهنگی و تبلیغی بانوان سازمان تبلیغات کشور سرکار خانم عاطفه سعیدی نژاد، مدیر کل محترم سازمان تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی، معاون محترم بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، مسئول محترم دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه و سایر مسئولین مربوطه درمحل سازمان تبلیغات اسلامی برگزار گردید .

 
 
 

در این نشست ضمن بیان برنامه ها و راهکارها ی سازمان تبلیغات اسلامی و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه جمعیت ، پیشنهادات ذیل در راستای دستیابی به اهداف مطرح گردید :

در این نشست سرکار خانم سعیدی نژاد بر لزوم وجود برنامه و نقشه کلان در کلیه دستگاه ها ، هم سو بودن برنامه ها ، مردمی بودن و مسئله محور بودن ، آسیب شناسی در فعالیت های حوزه جمعیت، حراست از جایگاه مادری، سوق دادن جامعه به سمت دوستدار کودک و دوستدار خانواده های دارای فرزند شدن و ... تأکید و اعلام نمودند کارگروه جمعیت و خانواده در سازمان تبلیغات اسلامی تشکیل شده است .

مدیر کل محترم سازمان تبلیغات استان نیز بر مواردی از جمله اهمیت حمایت از جایگاه زنان خانه دار، تدوین پیام های موثر با در نظر گرفتن بعد احساسی یا منطقی در شرایط مختلف، ترویج ارزش هایی مانند قناعت ، برکت و ... تأکید نمودند .

در ادامه آقای دکتر مهدی زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند و جناب حجت الاسلام دکتر اکبری مسئول محترم دفتر نهاد در دانشگاه، پیشنهاداتی را جهت طرح در ستادهای ملی جمعیت به شرح ذیل ارائه نمودند :

در خصوص قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توجه به دو نکته در کلیه حوزه های اجرایی بایستی مد نظر قرار گیرد: 1- صیانت از قانون و اجرای مطلوب قانون 2- تأمین زیرساختهای مورد نیاز اجرای مفاد قانون (این زیر ساختها فقط محدود به اعتبارات نبوده و برای اجرای بسیاری از بندهای قانون نیاز به وجود الزامات دیگری نیز می باشد . نظیر تامین نیروی انسانی متخصص )

- اعلام تناقضات قانون با قوانین موجود دستگاه های اجرایی و رفع این تناقضات

- توجه بیشتر به مشوق های غیر مستقیم در خصوص فرزندآوری به جای مشوق های مستقیم (به عنوان مثال ارائه خدمات در کلیه دستگاه ها با تسهیلات خاص برای گروه های هدف و ... )

- تأکید بیشتر بر تحکیم بنیان خانواده

- توجه به مشکلات ارتباطی بین اعضای خانواده ها به ویژه بعد از شیوع بیماری کووید-19

- تشکیل NGO هایی تخصصی در راستای سلامت خانواده با شرح وظایف شفاف و هماهنگ با هم

- نظام مند شدن آموزشها و مداخلات بر روی گروههای هدف مختلف (که در حال حاضر از دستگاههای مختلف و گاها موازی با هم در حال اجراست ) و لزوم وجود یک ساختار یکنواخت برای ارائه ی گزارش عملکرد سازمانهای مختلف در رابطه با امور فرهنگی ، به نحوی که در اختیار همه ی دستگاهها قرار گیرد .

- استفاده از ظرفیتهای موجود در جامعه بعنوان راهکار سریع ، تا زمان اجرای راهکارهای دائمی (نظیر استفاده از ظرفیت خانه های سازمانی برای استفاده ی زوجین جوان )

منبع:
معاونت بهداشتی
تعداد بازدید:
80
تاریخ:
1400/10/22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal