دومین پیمایش ملی سلامت روان با حضور آقای دکترباحشمت

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی " دومین پیمایش ملی سلامت روان" با حضور آقای دکترباحشمت ناظر کشوری طرح در استان خراسان جنوبی در روزپنج شنبه 1400/10/16 با حضور در یکی از بلوک های انتخاب شده (محله ظفر شهر بیرجند) آغاز شد . در این بازدید از نزدیک نحوه انتخاب نمونه ها در بلوک، تکمیل پرسشنامه پیمایش با استفاده از روش مصاحبه و ثبت در تبلت مورد پایش قرار گرفت و پرسشگر و مدیر اجرایی طرح آموزش های لازم را دریافت کردند.

 

در این طرح پرسشگران با در دست داشتن کارت شناسایی و کارت ملی و بروشور طرح به درب منازل خانوارهای تعیین شده مراجعه و پرسشنامه طرح از طریق مصاحبه با استفاده از تبلت پرسشنامه هار ا تکمیل خواهند کرد سهم استان از نمونه های انتخاب شده 78 خانوار خواهد بود.

اختلالات روانپزشکی شیوع قابل ملاحظه ای در بین بیماریهای طبی دارند .در حدود 450 میلیون نفر در جهان از ااختلالات روانپزشکی رنج می برند . طبق براورد سازمان جهانی بهداشت ، یک نفر از هر چهرنفر در جهان در طول زندگی به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا خواهد شد و در هر زمان حدود 10 درصد از جمعیت بزرگسال به اختلالات روانی مبتلا هستند.

مطالعات مختلف در ایران شیوع اختلالات روانپزشکی را بطور متوسط از 16 تا 25% درصد گزارش کردند.در بین بیماریهای مختلف از بین 10 عامل اصلی ایجاد ناتوانی، پنج عامل آن مربوط به اختلالات روانپزشکی هستند. این اختلالات سر دسته دلایل ناتوانی در جهان به شمار می آیدو 37% از کل سالهای از دست رفته زندگی توام با سلامت به دلیل این اختلالات از دست می رود و جزو ناتوان کننده ترین بیماریها محسوب می شوند.

با انجام این مطالعه تصویر روشنی از تقاضای جامعه برای خدمات سلامت ، شیوه اقدام مردم برای یافتن پاسخ این تقاضا، شیوه پاسخگویی نظام ارائه خدمات به تقاضای جامعه و تناسب بار مالی تحمیل شده به خانوار با درآمد آنها مشخص می گردد. به عبارت دیگر نیازهای مردم در مورد مشکلات اعصاب و روان و دلایل عدم بهره مندی از خدمات تعیین می شود تا جهت برنامه ریزی برای تامین خدمات مورد نیاز به کار گرفته شود.

هدف از این مطالعه بررسی موارد ذیل است:

ü تعیین شیوع و میزان شدت مشکلات اعصاب و روان در جمعیت 15 تا 64 سال کشور

ü تعیین میزان استفاده از خدمات سلامت روان و انواع آنها

ü تعیین هزینه های ابتلا به مشکلات اعصاب و روان و نحوه پرداخت آن

منبع:
معاونت بهداشتی
تعداد بازدید:
58
تاریخ:
1400/10/22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal