مرکز پیشگیری و درمان سل
 

 مرکز پیشگیری و درمان سل

ارایه خدمات تشخیصی و درمانی رایگان به بیماران مسلول در مرکز هماهنگ کننده سل.
آدرس :بلوارشهدای عبادی جنب آتش نشانی - تلفن : 32256605
کلیۀ خدمات تشخیص و درمان برای بیماران مسلول براساس استرات‍ژی DOTS در تمامواحدهای تابعه با محوریت مراکز بهداشتی درمانی بصورت رایگان انجام می‏گیرد.

بیماری سل انسانی که عامل آن مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می باشد یکی از قدیمی ترین بیماری های عفونی در انسان است که قدمت آن را به اندازه حیات بشریت میدانند که از گذشته های دور شناسایی شده است ولی علیرغم وجود روش های درمانی مختلف همه ساله مرگ و میر بسیاری را در پی دارد و هنوز هم یکی از معضلات بهداشتی جامعه جهانی محسوب می شود.

از یکسو گسترش بیماری ایدز و از سوی دیگر بروز ناملایمات سیاسی، نابسامانی های اقتصادی، جنگهای داخلی و بدنبال آن فقر و ضعف سیستم های بهداشتی همگی فشار مضاعفی را بر ساختار سلامت کشورها وارد نموده و بواسطه انتقال بیماریهای عفونی چهره اپیدمیولوژیک بسیاری از این بیماری ها از جمله بیماری سل را تحت تاثیر قرار داده است. لذا در بحث کنترل منطقه ای سل و ردیابی منشاء عفونت این بیماری ، نیاز به تفکیک گونه ها و سویه های مایکوباکتریوم می باشد. امروزه تحقیقات اپیدمیولوژی مولکولی شکل جدیدی را به خود گرفته است بطوریکه جهت کنترل و ریشه کنی بیماری سل ، شناسایی منابع عفونت و مسیرهای انتقال آن و پیدا نمودن مخازن بیماری از چالش های اصلی است.

با وجود انجام مطالعات متعدد در مناطق مختلف در ارتباط با اپیدمیولوژی مولوکولی بیماری سل ، همچنان بررسی شیوع مجدد بیماری سل و ارزیابی ریشه های انتقال در مناطق مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 
تاریخ به روز رسانی:
1401/04/20
تعداد بازدید:
532
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal