مراکز مشاوره شیردهی در کل استان
 

 مراکز مشاوره شیردهی شیر مادر در کل استان

تغذیه با شیر مادر در تعالیم دین مبین اسلا م از بیش از 1400سال پیش مورد تأ کید قرار گرفته و در آیات و روایات متعدد و نیز در سیره معصومین(ع)به اهمیت آن اشاره شده است . در دهه های اخیر سازمان های بین المللی بهداشتی نیز اهمیت حفظ و ترویج تغذیه با شیر مادر را برای ارتقاء سلامت و تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال مورد تأکید قرار داده اند . لذا تلاش ها برای غلبه بر مشکلات و موانع احتمالی ترویج شیرمادر، بعنوان بخشی از برنامه های جامع تغذیه و سلامت مادر و کودک و از اجزاء کلیدی مراقبت های بهداشتی اولیه محسوب شده است.

نگرانی از کاهش عمومی تغذیه با شیر مادر، در بسیاری از نقاط جهان در ارتباط با عوامل اجتماعی-فرهنگی ، از جمله افزایش مصرف جانشین شونده های شیرمادر و پیامدهای ناشی از آن ( افزایش ابتلاء به بیماری ها، سوء تغذیه و مرگ کودکان) موجب گردیده تا سازمان جهانی بهداشت و یونیسف ، اولویت پیشگیری از سوء تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال ، حمایت و ترویج تغذیه با شیرمادر، تدوین قوانین و اقدامات مقتضی برای تسهیل شیردهی مادران را در تمام کشورها تأکید نموده اند .

کشور ما با الهام از تعالیم عالیه قرآن کریم مبنی بر ضرورت تغذیه شیرخواران با شیرمادر و در راستای اجرای برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر از سال 1370 ، از اولین کشورهایی بود که با تهیه لایحه بر این اساس و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی پیش قدم شده و حمایت از مادران در دوران شیردهی را با حق برخورداری از مرخصی زایمان و شیردهی، مرخصی ساعتی شیردهی و حفظ امنیت شغلی و .... در سال 1374 به تصویب رساند.

شیرمادر بعنوان اولین و مناسبترین گزینه در تغذیه نوزاد پس از تولد مطرح شده و نیاز کودک به مواد غذایی را تا 6 ماه تامین می نماید. اما باید دانست شیردهی بعنوان یک فرآیند فیزیولوژیک و طبیعی بوده و تغذیه با شیر مادر یک مهارت قابل یادگیری است که تحت تاثیر عوامل فیزیولوژیک، روحی وروانی و نگرانی ها می‌باشد. تغذیه با شیر مادر بخشی از برنامه ریزی معمول والدین برای داشتن فرزندی سالم و طبیعی می باشد و به شدت تحت تاثیر آموزش هایی است که افراد جامعه اعم از زن و مرد از دوران کودکی از منابع مختلف دریافت می دارند. از برنامه های  مهم کارکنان سیستم بهداشت و درمان این است که با توجه به نیازهای والدین ، با تکیه بر اطلاعات علمی روز رهنمودهای روشن و توصیه های مداوم در موردتغذیه باشیر مادر رابه آنها ارائه داده تا بتوانند بطور کامل در فرآیندشیردهی مشارکت نمایند.
 

« آدرس مراکز مشاوره شیر دهی شیر مادر در کل استان »

ردیف

نام شبکه بهداشت و درمان

آدرس

1

بیرجند

خیابان جمهوری - مرکز خدمات جامع سلامت - شهید بهشتی- تلفن: 32222220

234567891011 
 
تاریخ به روز رسانی:
1401/04/20
تعداد بازدید:
518
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal