مرکز مشاوره پیشگیری و ترک دخانیات
 

 مرکز مشاوره پیشگیری دخانیات

ارائه کلیه خدمات پیشگیری و ترک دخانیات به صورت رایگان
 
آدرس : بیرجند - بلوار شهدای عبادی - جنب آتش نشانی -  تلفن تماس 32414380
 
یکی از عوامل خطرزا در ایجاد بیماریهای قلبی عروقی، تنفسی، سرطانها به خصوص سرطان ریه، استعمال مواد دخانی است. دخانیات یعنی تمام مواردی که با توتون و تنباکو در ارتباط است مانند پیپ، چپق، سیگار، قلیان و حتی ناس.

قلیان

   برخلاف بسیاری عقاید و باورهای سنتی دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بی شماری مواد سمی می باشد. این مواد به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی و سایر بیماریها شناخته شده اند. نیکوتین حاصل از دود قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیاد آور است. مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادی را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می کنند.

   با وجود اینکه بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور از آب جدا می شود، میزان نیکوتین دریافتی در افراد مصرف کننده قلیان و اطرافیان آنها که در معرض دود تحمیلی آن قرار دارند همچون مصرف کنندگان سیگار، مبتلا به انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی و عروقی، تنفسی و اثرات سوء آنها بر بارداری خواهند شد.

سیگار

   دود محیطی ناشی از کشیدن سیگار، یعنی دودی که وارد محیط می شود سلامت فرد و اطرافیان را به خطر می اندازد. کودکانی که والدین آنها سیگار می گشند بیشتر به عفونتهای گلو، ریه و گوش میانی مبتلا می شوند.

   در سیگار 4600 ماده شیمیایی، 600 ماده سمی، 50 ماده سرطانزا وجود دارد که سمیت نیکوتین از بقیه سموم کمتر، اما آنچه که در مواد دخانی سبب اعتیاد می شود، نیکوتین آن است. فردی که از مواد دخانی استفاده می کند به دلیل وابستگی فیزیکی و روانی به نیکوتین به سختی می تواند ماده دخانی را ترک کند اما این بدان معنا نیست که نتوان ترک کرد. چنانچه هم اکنون در کلینیک ترک دخانیات مرکز بهداشتی درمانی شهید سلطانی افراد آماده ترک با مراجعه به کلینیک می توانند از خدمات مشاوره ای و مراقبتهای دوره ای رایگان تحت نظر پزشک و کارشناس آموزش دیده و مجرب استفاده نمایند.

 
 ساختار مرکز:

1-     پزشک

شرح وظایف:برگزاری دوره های ترک سیگار طبق دستورالعمل وزارت بهداشت

. تهیه جزوه ارائه اطلاعات در مورد دخانیات جهت ارائه مراجعین

. تشکیل پرونده برای سیگاریهای مراجعه کننده به واحد مشاوره ترک و تعیین سطح آمادگی فرد مراجعه کننده برای ترک سیگار و تکمیل فرمهای مربوطه طبق دستورالعمل

. ارائه آموزشهای لازم به سیگاریهای مراجعه کننده بر اساس سطح آمادگی وی برای ترک سیگار

. پیشنهاد مدل ترک متناسب با نیاز فرد مراجعه کننده ( آدامس نیکوتین به تنهایی ، آدامس نیکوتین + آموزش چهره به چهره و..... )

 

2-کارشناس روانشناسی

1-     شرح وظایف:

. بررسی وضعیت موجود استعمال دخانیات در مراجعین و بررسی میزان آگاهی و نحوه نگرش آنان در مورد استعمال دخانیات از طریق تکمیل پرسشنامه

. ارائه اطلاعات اولیه آموزش مختصر ( شامل آموزش شفاهی و ارائه جزوات آموزشی ) مراجعین سیگاری و غیر سیگاری علاقمند در مورد مسائل مرتبط با دخانیات

. تکمیل فرم اطلاعات مربوط مراجعین به مرکز و آموزشهای ارائه شده به آنان

. تکمیل فرم ثبت نام برای سیگاریهای علاقمند به ترک سیگار

شیوه هایی که در دوره های مشاوره ترک مورد استفاده قرار می گرند عبارتند از :

              - استفاده از جایگزینی نیکوتین ( آدامس ، برچسب ) به تنهایی

              - استفاده از جایگزینی نیکوتین ( آدامس ، برچسب ) + توصیه های مختصر رفتار درمانی

 - تشکیل دوره های ترک سیگار


 
تاریخ به روز رسانی:
1401/04/20
تعداد بازدید:
987
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal