مراکز مشاوره شیردهی در کل استان
 

 مراکز مشاوره شیردهی شیر مادر در کل استان

تغذیه با شیر مادر در تعالیم دین مبین اسلا م از بیش از 1400سال پیش مورد تأ کید قرار گرفته و در آیات و روایات متعدد و نیز در سیره معصومین(ع)به اهمیت آن اشاره شده است . در دهه های اخیر سازمان های بین المللی بهداشتی نیز اهمیت حفظ و ترویج تغذیه با شیر مادر را برای ارتقاء سلامت و تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال مورد تأکید قرار داده اند . لذا تلاش ها برای غلبه بر مشکلات و موانع احتمالی ترویج شیرمادر، بعنوان بخشی از برنامه های جامع تغذیه و سلامت مادر و کودک و از اجزاء کلیدی مراقبت های بهداشتی اولیه محسوب شده است.

نگرانی از کاهش عمومی تغذیه با شیر مادر، در بسیاری از نقاط جهان در ارتباط با عوامل اجتماعی-فرهنگی ، از جمله افزایش مصرف جانشین شونده های شیرمادر و پیامدهای ناشی از آن ( افزایش ابتلاء به بیماری ها، سوء تغذیه و مرگ کودکان) موجب گردیده تا سازمان جهانی بهداشت و یونیسف ، اولویت پیشگیری از سوء تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال ، حمایت و ترویج تغذیه با شیرمادر، تدوین قوانین و اقدامات مقتضی برای تسهیل شیردهی مادران را در تمام کشورها تأکید نموده اند .

کشور ما با الهام از تعالیم عالیه قرآن کریم مبنی بر ضرورت تغذیه شیرخواران با شیرمادر و در راستای اجرای برنامه ترویج تغذیه با شیرمادر از سال 1370 ، از اولین کشورهایی بود که با تهیه لایحه بر این اساس و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی پیش قدم شده و حمایت از مادران در دوران شیردهی را با حق برخورداری از مرخصی زایمان و شیردهی، مرخصی ساعتی شیردهی و حفظ امنیت شغلی و .... در سال 1374 به تصویب رساند.

شیرمادر بعنوان اولین و مناسبترین گزینه در تغذیه نوزاد پس از تولد مطرح شده و نیاز کودک به مواد غذایی را تا 6 ماه تامین می نماید. اما باید دانست شیردهی بعنوان یک فرآیند فیزیولوژیک و طبیعی بوده و تغذیه با شیر مادر یک مهارت قابل یادگیری است که تحت تاثیر عوامل فیزیولوژیک، روحی وروانی و نگرانی ها می‌باشد. تغذیه با شیر مادر بخشی از برنامه ریزی معمول والدین برای داشتن فرزندی سالم و طبیعی می باشد و به شدت تحت تاثیر آموزش هایی است که افراد جامعه اعم از زن و مرد از دوران کودکی از منابع مختلف دریافت می دارند. از برنامه های  مهم کارکنان سیستم بهداشت و درمان این است که با توجه به نیازهای والدین ، با تکیه بر اطلاعات علمی روز رهنمودهای روشن و توصیه های مداوم در موردتغذیه باشیر مادر رابه آنها ارائه داده تا بتوانند بطور کامل در فرآیندشیردهی مشارکت نمایند.
 

« آدرس مراکز مشاوره شیر دهی شیر مادر در کل استان »

ردیف

نام شبکه بهداشت و درمان

آدرس

1

بیرجند

خیابان جمهوری - مرکز خدمات جامع سلامت - شهید بهشتی- تلفن: 32222220

2



3



4



5



6



7



8



9



10



11



 
 
تاریخ به روز رسانی:
1395/11/17
تعداد بازدید:
271
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal