آنفلوانزا را نبايد ناديده گرفت
دكتر مجيد شايسته از آنفلوآنزا ميگويد

 

 

 
به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي و با توجه به فرا رسيدن فصل سرما ، بسياري از مردم در سراسر جهان به بيماري آنفلوانزا مبتلا مي شوند . اين بيماري طي روز هاي گذشته نيز در استان خراسان جنوبي مشاهده شده است .

آنفولانزا يك بيماري ويروسي حاد دستگاه تنفس است ، مهم ترين راه انتقال ويروس در محيط هاي بسته پر جمعيت از طريق هوا مي باشد اما از آنجا كه ويروس آنفلوانزا ساعت ها در شرايط سرد و رطوبت كم در محيط زنده مي ماند ، از طريق ترشحات آلوده نيز مي تواند  منتقل شود .اين بيماري با عفونت حاد دستگاه تنفسي ، تب بالاي38درجه ، سردرد ، دردعضلاني ، ضعف و بي حالي ،گلودرد وسرفه تظاهر مي يابد و سالمندان ،خردسالان، بيماران قلبي،ريوي و كليوي ،بيماران با مشكلات متابوليكي نظير ديابت كم خوني و نقص ايمني مي توانند دچار عوارضي چون سينه پهلو (پنوموني) ، شوند .

به گفته دكتر شايسته ، مدير بيماري هاي مركز بهداشت استان، با توجه به شيوع آنفلوانزا در فصول پاييز و زمستان ، بهترين راه پيشگيري از آنفلوانزا شستن مكرر دست هاست و مردم بايد نسبت به رعايت بهداشت شخصي به خصوص در مورد سرفه و عطسه كردن بدون استفاده از دستمال كاغذي و انتقال ويروس از طريق دست هاي آلوده به ترشحات مخاطي ، آگاه باشند .

دكتر شايسته با بيان اينكه معمولا كودكان هسته اوليه انتشار اين بيماري هستند ، اظهار داشتند :والدين نسبت به آموزش رعايت نكات بهداشتي به دانش آموزان اقدام كنند و در صورت بروز بيماري ضمن مراجعه به پزشك ، استراحت كودك و استفاده از مايعات فراوان ، از فرستادن كودك بيمار به مدرسه ، خودداري نمايند تا مانع ابتلا ساير دانش آموزان شوند .

ايشان ضمن بيان اهميت واكسيناسيون آنفلوانزا در پيشگيري از بروز عوارض بيماري ، واكسن آنفلوانزا را به سالمندان ، كودكان زير 2سال ، بيماران با مشكلات زمينه اي  و پرسنل بهداشتي درماني، توصيه نمودند .

منبع:
معاونت بهداشتي
تعداد بازدید:
151
تاریخ:
1398/09/09
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal