190 هزار نفر از جمعيت استان تحت پوشش طرح بسيج ملي كنترل فشار خون بالا
رئيس دانشگاه علوم پزشكي بيرجند از اجراي طرح بسيج ملي كنترل فشار خون با شعار« فشار خون، بدانيم و اقدام كنيم» بعنوان يك برنامه و اقدام مهم اين مجموعه در سال جاري در خراسان جنوبي خبر داد .

رئيس دانشگاه علوم پزشكي بيرجند از اجراي  طرح بسيج ملي كنترل فشار خون با شعار« فشار خون، بدانيم و اقدام كنيم» بعنوان يك برنامه و اقدام مهم اين مجموعه در سال جاري در خراسان جنوبي خبر داد.

 

دكتر دهقاني فيروز آبادي در جمع خبرنگاران  با بيان اينكه اين طرح  از 27 ارديبهشت تا 15 تيرماه 98 طي دو مرحله اطلاع رساني و غربالگري در سراسر كشور و هم چنين خراسان جنوبي برگزار خواهد شد،گفت :381 هزار نفر از جمعيت استان بالاي 30 سال هستند كه براي 190 هزار نفر از اين تعداد  طرح غربالگري را انجام خواهيم داد و در اين راستا فشارخون آنان را  اندازه گيري كرده كه گروه هدف اين طرح افراد 30 سال به بالا و بيماران نارسايي كليوي و زنان باردارخواهند بود.

 

وي افزود : فشار خون بيشترين سهم مرگ و مير را به صورت مستقيم و غير مستقيم و با ايجاد بيماري هاي مختلف در دنيا به خود اختصاص داده كه بر همين اساس شايع ترين علت مرگ و مير در دنيا و ايران بيماري هاي قلبي و عروقي است.

وي روند مرگ و ميرهاي منتسب به فشار خون در كشور را نگران عنوان كرد و با بيان اينكه بر اساس پيمايش ملي در سال 2016 حدود يك سوم جمعيت بزرگسال ايران از فشار خون بالا رنج مي برند، ادامه داد  : از بين حدود 16 ميليون نفر بيمار مبتلا به فشار خون بالا  فقط 60 درصد آنان از بيماري خود مطلعند  و فقط نيمي از بيماران براي كنترل بيماري خود دارو دريافت مي كنند.

بالاترين ميزان مصرف نمك روزانه در كشورمتعلق به خراسان جنوبي

وي با اشاره به اينكه حدود 30 درصد از ايرانيان از فشار خون بالا رنج مي برند وتخمين زده شده بيش از 50 درصد اين  جمعيت با پرفشاري خون درگيرند ، ادامه داد : اگر با روند كنوني پيش برويم تا سال 2025 بيش از 45 درصد زنان ايراني و حدود 34.5 درصد مردان ايران مبتلا به فشار خون بالا خواهند بود.

وي افزود:بالاترين ميزان مصرف نمك روزانه در كشور را مردم خراسان جنوبي با 10.79 گرم به خود اختصاص داده اند كه  يكي از مشكلات اصلي بالارفتن فشارخون نيز مصرف بالاي نمك محسوب مي شود.

نان از مهم ترين راه هاي مصرف نمك

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند هم در اين نشست با بيان اينكه مبتلايان به  ديابت و فشار خون بايد تا پايان عمر دارو مصرف كنند و اين جزو ماهيت اين نوع بيماري است ، گفت : كمپين كاهش مصرف نمك راه اندازي شده و  ما هيچوقت نمي گوييم مردم نمك مصرف نكنند بلكه آن را مديريت كرده و ميانگين روزانه پنج گرم نمك مصرف كنند .

وي ادامه داد :  يكي از مهمترين راه هاي مصرف نمك در نان است كه در دو سال گذشته مصرف نمك در نان سه درصد بود اما با توجه به تجهيز بازرسان به دستگاه شوري سنج ميزان نمك خمير يا نان مورد پايش قرار مي گيرد كه طي 18 ماه گذشته ميزان نمك به يك درصد معادل 10 گرم در يك كيلو نان رسيده است.

منبع:
معاونت بهداشتي
تعداد بازدید:
52
تاریخ:
1398/03/01
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal