آغاز اجراي طرح بررسي شيوع ناباروري در 4 شهر استان/زنان 15 تا49 ساله گروه هدف اين طرح

مدير گروه سلامت خانواده و جمعيت مركز بهداشت استان از اجراي طرح بررسي شيوع ناباروري در استان همزمان با سراسر كشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه،دكترنرجس مصطفوى در اين خصوص گفت: يكي از مسائل حوزه سلامت خانواده‌ در سيستم بهداشت كه در سال‌هاي اخير به عنوان چالش سلامت خانواده‌ها مطرح مي‌شود موضوع ناباروري و تبعات روحي، جسمي و مالي آن در خانواده است.
وي ادامه داد: براساس آخرين آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور كه مربوط به سال‌هاي 93 و 94 است، ميزان شيوع ناباروري در ايران حدود 20 درصد در بين زوجين ايراني برآورد شده است.

مدير گروه سلامت خانواده و جمعيت معاونت بهداشتي دانشگاه با اشاره به لزوم انجام بررسي شيوع و  شناسايي علل و عوامل مرتبط با اين معضل در بين زوجين تصريح كرد: با توجه به مشكلات حوزه جمعيت و سلامت از جمله كاهش رشد جمعيت، كاهش شاخص باروري كلي و مواليد كشور، روند رو به افزايش سالمندي و بار مالي، اجتماعي، رواني و جسمي ناشي از بروز ناباروري در بين خانواده‌ها انجام اين پيمايش به سياست‌گذاران حوزه سلامت كمك مي‌كند تا در راستاي مشكلات ايجاد شده برنامه‌ريزي‌هاي لازم را در كشور داشته‌ باشند.

دكتر مصطفوي با بيان اينكه مراحل مقدماتي اين پيمايش در حال اجراست اظهارداشت: نزديك به 34 هزار زن همسردار كه حداقل يكسال با همسر خود زندگي كردند در كل كشور در اين طرح شركت دارند.

وي افزود: پرسشنامه‌هاي اين طرح به صورت فيزيكي توسط ماماهاي دوره ديده زيرنظر معاونت بهداشتي و همراه با معرفي‌نامه درب منازلِ بانوان مورد نظر تكميل مي‌شود. 

مدير گروه سلامت خانواده و جمعيت مركز بهداشت استان ادامه داد: 690 زن همسردار در استان خراسان جنوبى در قالب 69گروه 10 نفره در 69 منطقه مختلف استان به پرسش‌هاي سوالات پاسخ مي دهند.

دكتر مصطفوي با بيان اينكه چهار شهر بيرجند ، نهبندان ، خوسف و زيركوه تصادفي از سوي وزارت بهداشت براي اجراي اين طرح معرفي شدند افزود: پيمايش بررسي علل شيوع ناباروري زنان از 18 آبان‌ماه به مدت يكماه اجراخواهد شد و پرسشگران به طور حتم معرفي‌نامه وزارت بهداشت را ارائه خواهند كرد و پرسشنامه‌ها داراي نشان وزارت بهداشت است.

وي گروه هدف اين پيمايش را زنان 15 تا 49 ساله ايراني داراي همسر برشمرد و تاكيدكرد: عوامل مختلف مرتبط با ناباروري از جمله اقتصاد، شغل همسر، درمان‌هاي دارويي، سابقه بارداري‌هاي قبلي، سقط و مداخله‌ در بارداري در اين پيمايش مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

وي خواستار همكاري بانوان در اجراي اين طرح شد و گفت: ارسال نتايج اين پرسشگري براي سياست‌گذاران و برنامه‌ريزان وزارت بهداشت، مي‌تواند برنامه‌ريزي‌هاي خوبي براي درمان ناباروري در كشور در برداشته باشد.

دكتر مصطفوي يادآور شد: ناباروري، ناتواني يك زوج در باردار شدن پس از يك سال رابطه جنسي بدون جلوگيري از بارداري است.
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
1151
تاریخ:
1398/08/21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal